Čo určite nikdy nesplachujte

od autora: | 18. februára 2019

WC misa nie je odpadkový kôš, nemali by ste preto do nej hádzať všetko rad-radom. To, že toaletu spláchnete neznamená, že všetko čo ste do nej hodili, zmizne preč. Niektoré predmety môžu upchať či poškodiť vaše odpadové potrubie alebo dokonca poškodiť čistiareň odpadových vôd – či už verejnú alebo vašu domácu. Prečítajte si, ktoré veci do záchoda nepatria a mali by ste sa ich zbaviť iným spôsobom.

Vlhčené obrúsky

Na ich obale nájdete väčšinou upozornenie, že sú jednorazové. Napriek zdaniu ale nie sú vyrobené z rovnakého materiálu ako toaletný papier a v kanalizácii sa jednoducho nerozpustia. Namiesto toho ju upchajú a vás potom môže čakať jej mechanické čistenie odpadového potrubia, ktoré pravdepodobne nezvládnete svojpomocne a budete musieť zavolať odborníka na tzv. „krtkovanie“ – čistenie kanalizácie.

Olej a kuchynské tuky

Keď rozpúšťate pri varení maslo alebo margarín a podlejete ním napr. pečené kura, iste viete, čo sa s ním stane po jednom dni strávenom v chladničke. Áno, stuhne a rovnaký proces ho čaká aj v odpadovom potrubí, ak ho tam vylejete. Podobne zrážať sa môžu aj kuchynské oleje. Prevádzkovatelia vodární a kanalizácií zakazujú vylievať olej a tuky do odpadu, reštauračné zariadenia sú na tento účel vybavené tzv. lapačmi tukov.

Ako ale takýto olej zlikvidovať? Pred nejakým časom spustil kampaň na zber kuchynského oleja prevádzkovateľ čerpacích staníc Slovnaft. Na týchto čerpacích staniciach môžete olej bezplatne odovzdať, pičom Slovnaft ho zrecykluje a vyrobí z neho biozložku primiešavanú do bionafty.

Peniaze síce za olej nedostanete, dajú vám ale bonusové body využiteľné v ich BONUS klube.

Hygienické potreby a kondómy

Vatové tyčinky majú podlhovasté plastové telo, ktoré sa vo vode nerozpúšťa. Vďaka svojmu tvaru môžu vytvoriť v potrubí prekážku, ktorá zachytí ďalšie nečistosty, čím sa odpadové potrubie skôr či neskôr upchá.

Čo sa týka dámskych hygienických potrieb, do WC misy nepatria nielen vložky, ale ani tampóny. Tie sú taktiež z materiálu, ktorý sa vo vode nerozpustí a môže v kanalizácii vytvoriť prekážku. To isté platí aj pre kondómy, ktoré sú z latexu, čo je taktiež materiál nerozpustný vo vode.

Plienky

Okrem toho, že majú dostatočné rozmery na to, aby okamžite upchali kanalizačné potrubie, obsahujú aj špeciálny absorpčný gél, ktorý vo vode nie je rozpustný. Tento gél absorbuje nielen telesné tekutiny vášho dieťatka, ale aj vodu v kanalizácii. Plienka tak značne zväčší svoj objem, čím sa upchatie odpadu stáva viac než istým.

Chemikálie

Rôzne chemické odmasťovače, mazivá, špecializované čistiace prostriedky či zbytky hnojív a pesticídov škodia nielen životnému prostrediu v riekach, do ktorých je odpadová voda vypúšťaná, ale nepôsobia priaznivo ani na baktérie v čistiarňach odpadových vôd.

Vylievanie agresívnych chemikálií ako napr. Savo s obsahom chlóru do odpadového potrubia môže dokonca úplne zlikvidovať inak vitálnu populáciu baktérií vo vašej domácej čističke alebo žumpy a vy tak budete musieť zdecimované baktérie obnoviť vhodením tablety do žumpy.

Uvedené látky sú považované za nebezpečný odpad a mali by ste ich odovzdať do miestneho zberného dvora, kde ich od vás bezplatne preberú a bezpečne zlikvidujú.

Obsah mačacieho záchodu

„Záchod ako záchod,“ poviete si. Prečo teda nevysypať obsah toho mačacieho do WC misy? Dôvod je jednoduchý – podstielku záchodu môže tvoriť íl, ktorý sa po namočení zhlukuje do veľkých kusov, ktoré upchajú kanalizáciu.

Niektoré podstieľky sú dokonca zo silikagélu alebo minernálnych materiálov, pričom tieto sú nerozpustné vo vode a opäť môžu upchať kanalizačné potrubie alebo poškodiť zariadenie čističky.

Kontaktné šošovky

Možno sa budete čudovať, ale v skutočnosti mnoho ľudí splachuje kontaktné šošovky do kanalizácie namiesto toho, aby ich vyhodili do opdadu. Pravdepodobne z dôvodu ich miniatúrnych rozmerov majú pocit, že sa proste v kanalizácii „stratia“. Kontaktné šošovky sú ale vyrobené zo špeciálneho typu plastu, s ktorým si baktérie v čističke odpadových vôd neporadia. Namiesto toho sa šošovky v kanalizácii rozpadávajú na miniatúrne plastové mikročastice, ktoré filtre v čističkách nezachytia a tak tieto častice ďalej putujú spolu s vyčistenou odpadovou vodou do riek, morí a oceánov. Odtiaľ sa dostávajú do žalúdkov rýb a iných živočíchov, ktoré následne končia v našich žalúdkoch.